Rejon St. Johann w Pongau, Salzburg

St. Johann w Pongau jest stolicą która ma 10.000 mieszkańców. St. Johann w Pongau leży między Schieferalpen na północy i Radstädter Tauern w południwo-wschodnim kierunku i Ankogel w południwo-zachodnim kierunku. Gmina St. Johann składa się z Einöden, Floitensberg, Ginau, Hallmoos, Maschl, Plankenau, Reinbach, Rettenstein, St. Johann w Pongau i Urreiting.

Już dawno temu sztolnie były znane z wydobycia miedzi. W roku 1074 perwszy raz padło imię „ad sanctum Johannem in villa“. W ciągu wojny w roku 1525/1526 miejscowość została zupełnie zdewastowana - St. Johann leżał po stronie protestantów. W ciągu deportacji protestantów z Salzburga - która osiągneła maximum w roku 1731 - 70% ludności musiało opuścić gminę. Prawo do prowadzenia herbu St. Johann dostał w roku 1929. Herba pokazuje figurę świętego Johannesa z czerwonym szyldem, w żółto-brązowym ubraniu, w prawej ręce książkę z leżącym baranem i trzymając flage.

W roku 2004 założona platforma kultury organizuję program, który poświęca się kulturze dzisiejszej. St. Johann w Pongau profituje z położenia alpejskiego. W zimie dzielnica Alpendorf jest ważnym centrum turystycznym z duzą ilością hoteli i gondolami. Rocznie odbywają się różne imprezy (tradycyjne uroczystości) - St. Johann jest znany z diabelskich biegów w okolicy. W lecie przygodą są wycieczki do niedalekiej Liechtensteinklamm. Oczywiście można się zabawiać na wędrówkach i w jeziorze górskim.