W góry do Gastein!

Gastein to doskonały region na wykonywanie najpiękniejszej dyscypliny wśród sportów górskich - wspinaczki górskiej.
Dlaczego wspinaczka króluje wśród innych sportów? Wspinaczka łączy w sobie różne aktywności sportów górskich, między innymi wędrówkę, narciarstwo, trekking, wspinanie się po skałach i prowadzi na szczyty o wysokościach wykraczających znacznie ponad 1000metrów.
Pierwszym krokiem do zakochania się we wspinaczce są zwyczajne wędrówki. Jednak po pewnym czasie dla wielu wygodne zdobywanie szczytu to za mało i budzi się w nich pragnienie mocniejszych wrażeń, większych wysokości i wyzwań. Wędrówka i wspinaczka górska różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem szlaków. Wędrowcy pozostają najczęściej na umocnionych drogach, natomiast wspinacze wybierają często odcinki leżące poza szlakiem, które wymagają także umiejętności wspinania się po skałach.

Osoby pragnące zmierzyć się z wyzwaniem jakie niesie ze sobą wspinaczka, powinny się do tego przygotowywać stopniowo i nie wybierać pierwszego lepszego trzytysięcznika, ponieważ organizm w czasie wspinaczki jest narażony na obciążenia, do których musi się najpierw przyzwyczaić. Im wyższe są partie gór, tym niższe jest ciśnienie powietrza i tym samym zawartość tlenu w nim. W przypadku niedoboru tlenu produkowana jest zwiększona ilość krwinek, przez co krew staje się bardziej gęsta, co z kolei zmusza serce do wzmożonej pracy. W ten sposób może dojść do zmęczenia, zawrotów głowy a nawet do zatkania się naczyń krwionośnych. Ale bez obaw - dzięki właściwemu przygotowaniu i odpowiedniej wiedzy ryzyko to może zostać zminimalizowane, przez co wędrowanie po górach będzie czystą przyjemnością. Pierwsza wyprawa powinna być prosta i przebiegać po dobrze zabezpieczonych szlakach, nawet jeśli poziom jej trudności jest niższy niż zwykle. Podczas wspinaczki szczególnie ważne jest dobre samopoczucie i pewne stąpanie po gruncie, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość zawrócenia.

Jakie atrakcje czekają na wędrowców górskich w Gasteinertal? 55 szczytów łańcucha górskiego Gastein zaprasza na przyjemne szlaki wędrówkowe i wspinaczkowe po jednym z trzytysięczników. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie - zarówno początkujący jak i doświadczeni wspinacze.
Trzytysięczniki między Ankogel i Tischlerkarkopf sprawią, że serca pasjonatów wspinaczki zabiją mocniej. Szczyty oddalonej grupy górskiej Tischler wymagają dużo doświadczenia. Konieczna jest zwiększona ostrożność, gdyż dla osób niezaznajomionych z terenem powrót do doliny może okazać się trudny. Na wyprawę warto się zatem wybrać z przewodnikiem.
Każdy, kto za cel postanowił sobie zdobycie wszystkich 55 szczytów i nie chciałby się przy tym zgubić, powinien zaopatrzyć się w przewodnik „Gasteiner Wanderbuch*. W najnowszym wydaniu opisanych zostało 40 najpiękniejszych szlaków, które zachęcają do nowych przygód. Także w erze internetu i smartfonów kontynuowana jest tradycja zbierania pieczątek i odznak. Odznaka Gastein została wymyślona 35 lat temu przez tutejszego lekarza dr Hermanna Greinwalda ze związku alpejskiego oeAV-Zweig Bad Gastein. Zdobycie tej odznaki nie jest co prawda łatwe, ale z pewnością się opłaca. Podczas każdej wyprawy można zdobywać pieczątki kolekcjonowane w książeczce wędrowcy górskiego, które w przypadku zdobycia odpowiedniej ilości punktów uprawniają do nabycia danych odznak w punktach informacji turystycznej. Dochody ze sprzedaży przeznaczane są dla sekcji ugrupowań alpejskich w dolinie Gasteinertal. Przy czym w zdobywaniu oznak liczy się przede wszystkim uczciwa gra.

Zatem w góry - zdobywaj szczyty i pieczątki!

Hotel Norica ****s

Hotel Norica jest hotelm 4-gwiazdkowym i leży w centrum Bad Hofgastein na deptaku. Oferujemy naszym gościom podziemne i bezpośrednie dojście do 32.000m2 dużej Alpentherme Gastein - w szlafroku do termy w ciągu 5 minut!

Hotel Alpina ****

Nasz hotel pełen urody i tradycji Alpina w centrum Bad Hofgastein ma 67 pokoi, recepcje z lobby, pokój z kominkiem i popularny pokój szyszkowy.

A po wyprawie do termy

Sieć hoteli termalnych Gastein to idealny punkt startowy na wyprawy w góry wokół doliny Gasteinertal. Czy może być coś wspanialszego po wyczerpującej wspinaczce niż wypoczynek w saunie lub w termach? Decydując się na pobyt wraz ze śniadaniem i obiadem zadbasz o szybką regenerację sił i poznasz wyjątkowe lokalne specjały.

Goście 4-gwiazdkowego hotelu Norica korzystają z dodatkowych zalet. Dzięki specjalnemu przejściu goście mogą dotrzeć na teren kompleksu basenowego o powierzchni 32.000 m2 nawet w szlafrokach.

Celtic Spa & Celtic Vital

Nasz CELTIC SPA jest nowoczesna oaza wellnessu, która stoi w znaku Celtów. Jusz przy wejściu czeka droga drzewa życia. Zanurz się w tym świecie.

Alpentherme

Alpentherme w Bad Hofgastein - terma, wellness i relaks na ponad 32.000m2 - najnowoczesniejsza oaza zdrowia i wellnessu w Europie